Tieto informácie sú k dispozícii aj v: ukrajinčine | українська | ruštine | русский
Prístup na trh práce

Osoby, ktorým bola udelená dočasná ochrana, ako aj osoby, ktorým sa poskytuje primeraná ochrana podľa vnútroštátneho práva, by mali mať možnosť zamestnať sa alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. Takisto by mali mať nárok na odborné vzdelávanie a malo by sa s nimi zaobchádzať rovnako ako s pracovníkmi v členských štátoch, pokiaľ ide o pracovné podmienky a odmeňovanie.
Európska komisia spolupracuje s rôznymi aktérmi vrátane ukrajinských orgánov a diaspóry, aby zabezpečila rýchle a účinné začlenenie osôb, ktorým bola udelená dočasná ochrana, do trhu práce. Ako sa uvádza v usmerneniach, ktorých cieľom je pomôcť ľuďom utekajúcim pred ruskou agresiou voči Ukrajine získať prístup k pracovným miestam, odbornej príprave a vzdelávaniu dospelých, na úrovni EÚ je na podporu tohto úsilia k dispozícii niekoľko nástrojov.
Vďaka pilotnému projektu platformy „okruh talentov EÚ“, ktorý Komisia spustila spolu s Európskym orgánom práce, môžu títo ľudia teraz ľahšie nájsť voľné pracovné miesta, ktoré zodpovedajú ich talentom. Prostredníctvom sietí, ktoré pôsobia v rámci Paktu o zručnostiach, môžu okrem toho získať nové jazykové a základné digitálne zručnosti.
S cieľom pomôcť ukrajinským uchádzačom o zamestnanie a osobám, ktoré chcú pokračovať v štúdiu, Komisia doplnila ukrajinský jazyk do nástroja EÚ na stanovenie profilu zručností štátnych príslušníkov tretích krajín.
Po tom, ako Komisia uverejnila odporúčanie, ktorého cieľom je uľahčiť uznávanie akademických a odborných kvalifikácií získaných na Ukrajine, je teraz pre zamestnávateľov a inštitúcie odbornej prípravy jednoduchšie zorientovať sa v zručnostiach Ukrajincov prichádzajúcich do EÚ.
Komisia zároveň vytvorila databázu informačných zdrojov s cieľom pomôcť nielen Ukrajincom, ktorí hľadajú pomoc pri uznávaní svojich kvalifikácií, ale aj osobám, ktoré potrebujú pomoc pri ich výklade. V spolupráci s Európskou nadáciou pre odborné vzdelávanie a členskými štátmi EÚ vykonala aj porovnanie ukrajinského a európskeho kvalifikačného rámca.
Komisia naďalej podporuje verejné služby zamestnanosti v členských štátoch, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri stanovovaní aktívnych politík trhu práce s cieľom čo najlepšie využiť zručnosti nových prisťahovalcov.
EÚ okrem toho poskytuje prostredníctvom rôznych fondov podporu na opatrenia, ako sú pracovné stáže, jazykové kurzy, poradenstvo, odborné vzdelávanie a príprava.
Okruh talentov EÚ
Komisia uviedla do praxe internetovú platformu „okruh talentov EÚ“ s cieľom pomôcť ľuďom utekajúcim pred ruskou inváziou na Ukrajinu nájsť si prácu v EÚ.
Pilotný projekt platformy „okruh talentov EÚ“, ktorý je k dispozícii v angličtine, ukrajinčine a ruštine, sa realizuje prostredníctvom portálu EURES. Spája vnútroštátne služby zamestnanosti, súkromné agentúry zamestnania a zamestnávateľov v celej EÚ. Aktuálne sú na ňom uverejnené vyše 3 milióny voľných pracovných miest u 4 000 zamestnávateľov. Noví zamestnávatelia, ktorí sa chcú zapojiť, sú vítaní.
Pilotný projekt platformy „okruh talentov EÚ“ je k dispozícii všetkým uchádzačom o zamestnanie, na ktorých sa vzťahuje dočasná ochrana podľa smernice EÚ o dočasnej ochrane či primeraná ochrana podľa vnútroštátneho práva, na základe ktorého majú právo na prácu.
Po registrácii uchádzači o zamestnanie s pomocou nástroja určia svoje schopnosti a nahrajú svoj životopis. Životopisy uverejnené v rámci pilotného projektu platformy „okruh talentov EÚ“ budú k dispozícii pre verejné služby zamestnanosti vo všetkých zapojených krajinách, ako aj pre zaregistrovaných zamestnávateľov vo všetkých krajinách, ktoré sú súčasťou Európskej siete spolupráce služieb zamestnanosti (EURES). Uchádzači o zamestnanie môžu tiež prehľadávať všetky voľné pracovné miesta uverejnené na portáli EURES.